Dlaczego ekogroszek się nie dopala?

Ekogroszek, to nazwa używana w stosunku do paliwa stałego, które produkuje się z węgla (kamiennego lub brunatnego). Jest ono przeznaczone do produkcji energii cieplnej w kotłach retortowych, a wytwarza się go z wysokokalorycznego węgla, o stosunkowo niskiej zawartości siarki (jej stężenie nie przekracza jednego procenta), niewysokiej spiekalności, a także małej zawartości substancji niepalnych i wody (do około 12%).

Czasami zdarza się, że nasz piec nie dopala ekogroszku należycie do końca, należy wówczas zadać sobie pytanie dlaczego i zwrócić szczególną uwagę na parę kwestii.

Jedną z częstszych przyczyn niedopalania się ekogroszku jest niewłaściwy sposób eksploatacji pieca. W wielu Polskich domach wciąż można zaobserwować marnotrastwo ogromnych ilości węgla. Niekiedy jest to kwestia niezaznajomienia się z tematem, zaś w innych przypadkach bywa to przyczyna nieprawidłowego użytkowania pieca, stojącego w sprzeczności z załączoną instrukcją sprzętu, która w większości wypadków dość obszernie opisuje prawidłowe metody używania. W trosce o oszczędność na paliwie, a także dbając o własne zdrowie i bezpieczeństwo, warto jest zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową będącą załącznikiem do kotła, a także internetowymi poradami i sprawdzić, czy nie poprzez sposób w który z niego korzystamy, nie doprowadzamy przypadkiem stopniowo do zniszczenia pieca i komina.

Inną, spotykaną równie często przyczyną jest niezamykanie stanowiącego bezpieczne ujście dla produkowanych w piecu spalin. Jeżeli zamkniemy szyber, może dojść do zadymienia kotłowni, a chwilę później, całego wnętrza naszego domu.

Zamiast próbować manipulowania temperaturą w ten sposób, lepiej będzie posłużyć się klapkami znajdującymi się w drzwiach pieca. Jest to ich przeznaczenie i w odpowiednim stopniu przepuszczają one powietrze.

Zaleca się również, by okno w kotłowni – o ile nasza kotłownia jest w takowe wyposażona – pozostawało lekko uchylone. Większy dopływ powietrza wpływa pozytywnie na spalanie ekogroszku.